czyszczenie mebli w kuchni

Na jakich meblach w kuchni najmniej widać zabrudzenia?

Kuchnia to wyjątkowe miejsce na mapie naszego mieszkania – służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale często stanowi również centrum życia towarzyskiego rodziny. Dlatego szykując ją warto zadbać by była zarówno funkcjonalna i wygodna, jak i estetyczna. Ładny wystrój możemy łatwo osiągnąć stosując materiały, na których zabrudzenia są mało widoczne.

Ciemne czy jasne?

Jeśli zależy nam na tym, by na meblach kuchennych zabrudzenia nie były zanadto widoczne, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad rodzajem materiału oraz kolorem blatu i frontów. Współczesne fronty meblowe często wykonywane są z z płyty MDF pokrywanej warstwą jednolitego, jednokolorowego lakieru – decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że to od właśnie od koloru w dużej mierze zależy czy meble będą wyglądać na czyste na pierwszy rzut oka, czy też od razu będą straszyć zabrudzeniami. Generalnie najlepiej unikać skrajności – zarówno białe, jak i czarne fronty oraz blaty stanowią dość wyraźne tło dla zanieczyszczeń. Niemniej jaśniejsze kolory, np. delikatne odcienie szarości będą od nas wymagać mniejszej troski.

Gładkie czy wzór?

Fronty i blaty w kuchni nie muszą być w jednym kolorze i gładkie. Szczególnie blaty są często wykonywane z materiałów odznaczających się charakterystyczną, nieregularną fakturą lub imitujących naturalne materiały, takie jak drewno czy marmur. Warto rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ na takich powierzchniach wiele zabrudzeń, takich jak niewielkie plamy jedzenia, pozostanie niewidocznych. Inaczej jest w przypadku blatów gładkich, szczególnie jaśniejszych, na których nawet drobne plamki – np. krople rozlanego napoju czy zaschnięta odrobina sosu – będą widoczne jak na dłoni. Fronty meblowe drewniane lub laminowane z rysunkiem drewna bardziej zwracają uwagę rysunkiem drewna lub układem usłojenia niż zabrudzeniami.

Połysk czy mat?

Ostatnią rzeczą, którą warto zwrócić pod uwagę przy kupnie mebli kuchennych, jest rodzaj wykończenia powierzchni. Wykończenie na połysk, choć niewątpliwie eleganckie i pozwalające nieco rozświetlić kuchnię, nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie lubimy codziennie sprzątać.

Regularne, częste sprzątanie jest niezbędne przy takich powierzchniach, jeśli nie chcemy oglądać na nich odcisków palców – mówi przedstawicielka firmy Dobre KuchnieNa błyszczących, szczególnie czarnych powierzchniach są one momentalnie widoczne. Powierzchnie półmatowe również będą prezentować się okazale, jednak z pewnością nie będą wymagać tak dużo pracy w utrzymaniu w czystości.

Podsumowując – jeśli chcemy, by nasza kuchnia była łatwa w utrzymaniu w czystości, powinniśmy rozważyć jaśniejsze kolory i półmatowe wykończenie lub fronty z rysunkiem drewna. Blaty, które są najbardziej narażone na kontakt z zanieczyszczeniami, powinny być wykonane z materiałów o nieregularnej fakturze i kolorystyce, tj. z granitu, konglomeratu bądź z laminatów imitujących drewno lub kamień.

Regulamin korzystania z serwisu