Jak poprawić funkcjonalność kuchni?

Kuchnia jest sercem domu. Spędzamy w niej godziny na wspólnym przyrządzaniu posiłków czy plotkowaniu przy kawie. Jednakże nikt z nas nie chce spędzać wielu godzin na sprzątaniu tego pomieszczenia. Organizacja prac kuchennych jest silnie związana z funkcjonalnym i umiejętnym zaaranżowaniem wszystkich jej przestrzeni. Ponieważ kuchnia jest niewątpliwie warsztatem pracy, jej praktyczne urządzenie, powinno być to dla nas tak samo ważne, jak dobór stylu i kolorystyki tego wnętrza.

Długość i kształt zabudowy

Aby zabudowa kuchenna była funkcjonalna szafki powinny znajdować się jedna obok drugiej. Jeżeli pozwala na to kształt i wymiary pomieszczenia warto zrezygnować z zabudowy jednorzędowej, która jest mało praktyczna. W wielu kuchniach sprawdza się zabudowa w kształcie litery L. W większej można pozwolić sobie na meble ustawione w U lub w G. Warto również zwrócić uwagę na długość zabudowy. Kuchenne minimum to 4-5 szafek stojących i tyle samo wiszących. Aby zabudowa była możliwie jak najpraktyczniejsza warto wyposażyć ją w wygodne szuflady kuchenne. Nie należy również zapominać o wyposażeniu szafek kuchennych.

Pięć stref i trójkąt kuchenny

Zasada pięciu stref pozwala na optymalne rozmieszczenie mebli i urządzeń. Kuchnię urządza się tak, aby łatwo można było wydzielić w niej pięć podstawowych stref. Należą do niech strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania i gotowania. W strefie zapasów powinna postawiona być lodówka oraz szafka z żywnością sypką. W części do przechowywania trzymamy naczynia, sztućce, garnki, natomiast w strefie zmywania ustawia się zlew, kosz, jak i oczywiście zmywarkę. Najbliżej siebie powinny leżeć część przygotowywania, w której znaleźć można blat, deski, miski i roboty oraz gotowania, czyli kuchenka z piekarnikiem. Trójkąt kuchenny to nic innego jak odpowiednie ustawienie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. W zabudowie dwurzędowej najlepiej jeśli tworzą trójkąt. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto dopilnować by stały blisko siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu