Zabudowa aneksu kuchennego

Sposoby na funkcjonalną zabudowę jednorzędową w aneksie kuchennym

Jednorzędowa zabudowa w aneksie kuchennym to nieraz jedyny sposób na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, które jednocześnie dobrze wygląda. Masz wątpliwości co do takiego rozwiązania? Zastanawiasz się, czy meble umieszczone na jednej ścianie pomieszczą wszystkie akcesoria? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać podczas tworzenia projektu, aby efekt końcowy okazał się zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

Podstawa: sprzęty we właściwych miejscach

Podczas rozplanowywania jednorzędowej zabudowy trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmieszczenie sprzętów. Ponadto warto zadbać o przestrzeń między nimi – kiedy zajmiesz się kuchennymi  pracami, z pewnością ją docenisz. Wygoda i użyteczność ponad wszystko!

Warto zaplanować robocze strefy: zapasów, zmywania, przechowywania, gotowania i pieczenia, przyrządzania posiłków, jak i ich spożywania. Dlatego też – gdy mowa o sprzętach – jednorzędową zabudowę najczęściej rozpoczyna lodówka, następnie montuje się zlewozmywak, płytę grzewczą i piekarnik. Nietrudno zauważyć, że zlew w bezpośrednim kontakcie z kuchenką raczej nie jest najlepszym pomysłem – zapobiegnij sytuacjom, kiedy to woda z kranu pryska na rozgrzany olej. W wielu domach między tymi urządzeniami znajduje się główny blat roboczy. Podobnie między lodówką a zlewem oraz za kuchenką. Pamiętaj: strefy robocze są bardzo użyteczne, niemniej jednak najpierw przemyśl, czy ten układ sprawdzi się w Twojej kuchni. Być może trzeba dokonać jakichś zmian – mówi ekspert z firmy MIRO mającej siedzibę w Krakowie, specjalizującej się w tworzeniu kuchni na wymiar.

Blat blatowi nierówny, czyli nieoczywiste rozwiązania

Praktycznym rozwiązaniem jest wysuwany blat. Ma on wiele zastosowań. Stolik, przy którym – po obu stronach – usiądą co najmniej dwie osoby. Dodatkowy blat roboczy – miejsca do przygotowywania posiłków nigdy za wiele. Deska do krojenia? Podstawka tuż pod piekarnikiem na gorące potrawy? A może tuż pod ekspresem na świeżo przygotowaną kawę? Czasami wystarczy kilka centymetrów między właściwym blatem a szafką czy szufladą. Zaplanowanie kuchni na wymiar pozwoli zaaranżować wszelkie zakamarki.

Praktycznie i estetycznie: meble kuchenne do sufitu

Zabudowa sięgająca sufitu zyskuje wielu zwolenników. I nic dziwnego – to maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Tego rodzaju umeblowanie wygląda szczególnie dobrze wtedy, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Jeśli nie chcesz eksponować lodówki, piekarnika czy mikrofalówki, możesz zabudować sprzęt. Dodatkowo, wybierając jednolite proste fronty bez frezów i uchwytów, otrzymasz miłą dla oka jednolitą powierzchnię. Estetycznie, a jednocześnie praktycznie!

Regulamin korzystania z serwisu