Szklany blat – czy to w ogóle możliwe?

Szkło jest materiałem naturalnym i wyjątkowo pięknym, dlatego bardzo chętnie wykorzystuje się je do tworzenia elementów dekoracyjnych, w tym ozdób do domu i biżuterii. Ponieważ jednocześnie jest stosunkowo łatwe w obróbce i pozwala na tworzenie przedmiotów o bardzo dużych wymiarach, coraz częściej sięgają po nie również architekci i projektanci wnętrz.

Czy szkło jest materiałem wytrzymałym?

Szkło niekiedy kojarzone jest z czymś bardzo kruchym, a wykonane z niego przedmioty sprawiają wrażenie wyjątkowo delikatnych i wymagających ostrożnego obchodzenia się z nimi. Jest to prawda, ale tylko częściowo – przekonuje nasz rozmówca z wrocławskiego zakładu szklarskiego Bogdan Glass.

Trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne uzależniona jest od rodzaju szkła. Zwykłe szkło stosowane do produkcji drobnych ozdób, szklanek i pojemników do przechowywania żywności jest faktycznie dość kruche. Natomiast najmocniejsze szkło hartowane i zespolone z powodzeniem sprawdza się przy tworzeniu mebli, a nawet większych elementów architektonicznych, jak np. schody, drzwi czy ścianki działowe.

Gdzie się sprawdzą szklane blaty?

Jak nadmieniliśmy już we wstępie, szkło jest coraz chętniej wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Trend ten znajduje uzasadnienie w dużych możliwościach, jakie daje ono ze względu na swoje wyjątkowe właściwości.

Szklane powierzchnie mogą być przejrzyste lub matowe, jednak bez względu na sposób wykończenia, wykonane z nich  przedmioty zawsze sprawiają wrażenie lekkich i pomagają rozświetlić pomieszczenia. Dlatego meble wykonane ze szkła sprawdzą się w mieszkaniach utrzymanych w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce oraz w małych wnętrzach, gdzie niezbędne jest optyczne powiększenie przestrzeni.

Szklane stoliki kawowe i ławy już od dawna są pożądanym elementem stylowych salonów i jadalni. Takie meble mogą być wsparte na stalowej lub drewnianej konstrukcji, ale w najbardziej ekstrawaganckich wnętrzach spotykamy meble w całości wykonane ze szkła.

Obecnie dużą popularnością cieszą się również szklane blaty kuchenne. Takie rozwiązanie może być w pierwszym momencie zaskoczeniem, biorąc pod uwagę szczególnie trudne warunki w tym pomieszczeniu. Blat kuchenny musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale także wysokie temperatury i oddziaływanie rozmaitych substancji używanych podczas gotowania.

Takimi właściwościami  może pochwalić się szkło hartowane. Dodatkowo, szklany blat jest odporny na wilgoć, łatwy w utrzymaniu w czystości, nie wchłania żadnych zapachów ani tłuszczunie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

W kuchni szklane panele coraz częściej zastępują tradycyjne płytki ceramiczne, chroniące przed zabrudzeniem ściany. Okładziny szklane w takim zastosowaniu zachwycają swoim wyglądem, zwłaszcza gdy wykonane są z barwnego szkła lacobel lub szkła zespolonego, gdy między taflami umieścimy interesującą grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu