szafki kuchenne

Zaciski do szyby. Do czego służą?

Szkło w witrynach oraz komodach wymaga odpowiedniego zamocowania. Metod pozwalających na montaż szkła w meblach jest wiele. Niektóre z nich stosuje się do szyb osadzonych na pionowo będących witrynami, jeszcze inne przy szybach mających pełnić rolę półki. Jakie zaciski do szyb dostępne są obecnie na rynku i w jaki sposób są wykorzystywane? Dowiedz się więcej.

Szklane elementy mebli – zalety

Zastosowanie szklanych elementów w meblach daje wrażenie lekkości, ale podkreśla również walory estetyczne. Przeszklone meble efektownie prezentują znajdujące się w nich przedmioty – zastawy, pamiątki i inne elementy. Dodatkowo przeszklone drzwiczki czy półki można w bardzo łatwy sposób utrzymać w odpowiedniej czystości. Decydując się jednak na szklane dodatki, należy mieć na uwadze, że szkło jest podatne na uszkodzenia, a sam montaż może przysporzyć wielu trudności. 

Sposoby montowania elementów szklanych

Jednym z najprostszych sposobów na zamontowanie szklanych elementów w meblach są zaciski do szyby – tak zwane łączniki. W zależności od wielkości szklanego elementu – montowane są one w odpowiedniej odległości od siebie wewnątrz mebla, na jednej wysokości. Szyba o dużych rozmiarach wymagać będzie większej liczby zacisków – adekwatnie do szyby o niewielkiej powierzchni wystarczające będzie użycie jedynie kilku zacisków. Zaciski stosuje się do szkła o grubości od 3 do 4 milimetrów. Montowane są podobnie jak wkręty do powierzchni mebla w taki sposób, aby w zacisk możliwe było wsunięcie szyby. Montaż szyb w ten sposób jest nie tylko bardzo prosty, ale również tani – ze względu na niskie koszty związane z zaciskami. W celu skorzystania z tej metody konieczne jest jednak, aby montowana szyba miała wyszlifowane krawędzie. Zwiększa to bowiem bezpieczeństwo.

Jak zauważa specjalista z firmy Stawik Andrzej  Wytwarzanie Artykułów
z Tworzyw Sztucznych
Innym sposobem montażu szkła w meblach jest zastosowanie kleju. Metoda ta jednak oznacza przytwierdzenie szkła na stałe do mebla, inaczej niż w przypadku zacisków, gdzie w każdym momencie możliwe jest jego wysunięcie. Zastosowanie kleju wymaga odpowiedniego nacięcia mebli, w które następnie wprowadzany jest klej i szkło. Największą wadą tego typu rozwiązania jest brak możliwości wymiany szkła, które mogłoby się uszkodzić np. w trakcie transportu – dodaje.

Zaciski do szyb – czy warto?

Zaciski do szyb to jeden z najbardziej popularnych sposobów montażu szkła w meblach. Głównymi zaletami tego rozwiązania jest:

  • niska cena,
  • prosty montaż,
  • wysoki poziom estetyczności,
  • możliwość szybkiej wymiany elementu szklanego.

Decydując się na zaciski do szyby np. w modyfikowanych meblach, należy mieć na uwadze kilka istotnych elementów, które standardowo rozwiązuje producent mebli. Przede wszystkim zaciski muszą być umiejscowione na jednej wysokości, z zachowaniem poziomu. Dodatkowo liczba zacisków powinna być dopasowana do rodzaju szyby, która zostanie zamontowana – od 3 do 4 milimetrów. Równie istotny jest dobór odpowiedniego szkła – musi mieć ono zeszlifowane krawędzie, aby zachowany został odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Regulamin korzystania z serwisu