Okapy kuchenne wbudowane w blat

Charakterystyka okapów kuchennych wbudowanych w blat

Okap kuchenny to jedno z najważniejszych elementów wykończenia tego wnętrza. Obecnie w dobrych sklepach ze sprzętem AGD dostępnych jest wiele różnych rodzajów okapów. Jedną z największych nowości ostatnich lat było pojawienie się okapów wbudowanych w blat kuchenny. W naszym dzisiejszym artykule dokładnie opisujemy tego typu urządzenia, tłumaczymy jak działają oraz jakie są ich największe zalety i wady.

Charakterystyka okapów wbudowanych w blat

Okapy montowane w blacie to doskonały pomysł przede wszystkim dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą umieścić tego urządzenia na ścianie nad płytą grzewczą. Okap nablatowy jest umieszczony bezpośrednio obok płyty, dzięki czemu nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Jeżeli nie gotujemy, jest chowany w blacie, natomiast w trakcie gotowania i wytwarzania w związku z tym większej ilości wilgoci i intensywnych zapachów urządzenie się wysuwa i rozpoczyna pracę. Ze względu na to, że wyciąg jest bardzo blisko płyty grzewczej, urządzenie bardzo skutecznie radzi sobie ze wciąganiem wytwarzanych zapachów, tłuszczu i wilgoci.

Rodzaje okapów nablatowych

Tak naprawdę okapy wbudowane w blat to nie jest tylko jeden rodzaj urządzeń.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Smart, w których dostępnych jest wiele doskonałych urządzeń kuchennych typu Premium:

Istnieją dwa podstawowe podziały takich urządzeń. Pierwszy wyróżnia okapy, które są wbudowane w blat oraz okapy zintegrowane  z płytą grzewczą. Te pierwsze są montowane w bliskiej odległości od płyty grzewczej, natomiast te drugie są z nią połączone na stałe. Drugi podział okapów nablatowych obejmuje okapy działający w trybie zamkniętym, czyli pochłaniacze powietrza oraz okapy, które działają w trybie otwartym i są połączone z przewodami wentylacyjnymi.

Jakie są największe zalety okapów wbudowanych w blat?

Największą zaletą okapów nablatowych jest ich skuteczność, która jest związana z bliskością od wytwarzanych w trakcie gotowania zapachów. Takie urządzenia charakteryzują się naprawdę świetną efektywnością, która jest dużo większa nawet od najmocniejszych okapów ściennych. Bliskość okapu wbudowanego w blat do płyty grzewczej sprawia też, że urządzenie nie musi w trakcie pracy działać z pełną mocą, co sprawia, że charakteryzuje je też dużo cichszą pracą.

Dodatkowym atutem takich okapów jest jeszcze ich estetyka, która sprawia, że są one istotnym elementem aranżacji kuchni lub aneksu. Dodają we wnętrzu więcej elegancji i nowoczesności.

Wady okapów wbudowanych w blat

Okapy, które są wbudowane w blat, mają też jednak swoje wady. Największą z nich jest cena tego typu urządzeń, która rzadko jest niższa niż 7-8 tysięcy złotych. Niektóre osoby jako wadę tych okapów wskazują także, na sposób ich pracy i zastanawiają się, czy umieszczenie okapu na blacie na pewno jest skuteczne w pochłanianiu wytwarzanych zapachów w trakcie gotowania w wysokich garnkach. Zapachy bowiem unoszą się do góry i w związku z tym w przypadku gotowania potraw w wyższych garnkach skuteczność pochłaniania zapachów może być niższa. Tak naprawdę jednak moc okapu wbudowanego w blat jest na tyle duża, że ilość „wypuszczanych” do góry zapachów jest niewielka.

Regulamin korzystania z serwisu