hoker

Drewniane hokery. Oryginalne wyposażenie nie tylko do baru

Standardem w nowoczesnym budownictwie jest unikanie zbędnych przegród, w celu maksymalnego otwarcia przestrzeni, a tym samym wygospodarowania jak najwięcej miejsca dla domowników. Stąd też w większości wznoszonych teraz bloków i apartamentowców znajdziemy mieszkania, w których aneks kuchenny jest połączony z salonem. Jak zaaranżować jadalnię w takim wnętrzu?

 

Najczęstszym sposobem na wygospodarowanie przestrzeni jadalnianej w popularnych dziś otwartych kuchniach jest ustawienie hokerów, czyli wysokich krzeseł barowych wokół tzw. wyspy. Choć takie rozwiązanie szybko spotkało się z entuzjazmem młodych ludzi, pomysł przenoszenia elementów wystroju barowego do przestrzeni domowego zacisza nie przekonuje wszystkich. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Czy hoker pasuje do mieszkania?

Do wykorzystania hokerów we wnętrzach mieszkalnych mogą zniechęcać skojarzenia z barem, czyli miejscem zorientowanym na rozrywkę zwykle zakrapianą alkoholem. Rzeczywiście, ten oryginalny mebel debiutował na parkietach lokali gastronomicznych, jednak nie tylko pubów, ale także lodziarni, cukierni, czy znanych nam z amerykańskich filmów jadłodajni w małych miasteczkach.

Klasyczne hokery na jednej metalowej nodze i z siedziskiem z tworzywa są elementem, po który chętnie sięgają dekoratorzy, inspirujący się stylem pop-art i kulturą bigbeatu. Takie krzesła barowe doskonale komponują się więc w nowoczesnych aranżacjach, preferowanych przede wszystkim przez młodych mieszkańców dużych miast. Jednak hokery nie są elementem zakazanym dla miłośników tradycyjnych wnętrz.

Drewniany hoker – wnętrze z klimatem

Jak można zauważyć, już sam materiał, z którego wykonany jest mebel, nadaje mu konkretnego charakteru. Naturalne drewno siłą rzeczy kojarzy się z ciepłem domowego zacisza, toteż nawet oryginalne krzesło barowe może okazać się pięknym dopełnieniem wnętrza mieszkalnego.

Drewniany hoker w najprostszej odsłonie przypomina podwyższony taboret, obecny w polskich domach od zarania dziejów. Stąd też jego nazwa – niem. Hocker oznacza ‘taboret’. Takie wysokie krzesła na czterech nogach występują w rozmaitych wersjach, w tym z siedziskami okrągłymi, kwadratowymi (a nawet w innych kształtach), tapicerowanymi i nie, z oparciem na plecy lub bez niego, z podpórką na nogi i składane.

W katalogach Italia Style znajdziemy też designerskie włoskie hokery, których konstrukcja łączy różne materiały. Jednym z najpiękniejszych przykładów jest model PRISMY z kolekcji Bizzotto, którego nogi wykonane są z metalu, zaś siedzisko tworzy duży blok litego drewna jodłowego w kształcie odwróconego stożka. Mebel będzie prezentował się świetnie zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych urządzonych w stylu rustykalnym lub skandynawskim.

Nieco mniej ekstrawagancką propozycją, która doskonale wkomponuje się w każde wnętrze, jest drewniany hoker z wygodnym, tapicerowanym siedziskiem i podpórką na stopy Tokio Alto La Sedia. Ten model z powodzeniem sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego wystrój i rozmiar – nieużywane krzesło bez trudu wsuniesz pod blat wyspy.

Krzesło barowe – nie tylko siedzenie

Głównym przeznaczeniem krzeseł barowych jest oczywiście zapewnienie wygodnego siedzenia podczas posiłków przy wysokim stole czy blacie, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Eleganckie hokery drewniane znajdują w domach wiele innych zastosowań. Ustawione przy komplecie wypoczynkowym mogą służyć za podręczny stolik, zaś na tarasie – jako stojak na donice z kwiatami.

Choć to, jaką funkcję będzie pełniło krzesło barowe w domu, zależy wyłącznie od twoich preferencji i wyobraźni, piękny hoker z naturalnego drewna zawsze będzie tu wspaniałym elementem dekoracyjnym.

Regulamin korzystania z serwisu