kosze do segregacji śmieci

Kosze do segregacji śmieci – dlaczego są tak istotne w dbałości o środowisko?

W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk stawia się na świadomość ekologiczną. Jednym z najważniejszych i najbardziej widocznych przejawów dążenia do poprawy stanu środowiska naturalnego i zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń, jest segregacja odpadów wykonanych z surowców wtórnych. Bardzo istotne jest, żeby segregacja ta odbywała się u źródła, czyli w gospodarstwach domowych. Do tego bardzo przydają się odpowiednie kosze na odpady.

Kosze w domach – dlaczego się przydają?

Stawki za wywóz śmieci są różne w różnych gminach, jednak generalna tendencja wszędzie jest tak sama – wywóz odpadów poddanych wstępnej segregacji w domy jest tańszy, niż wywóz odpadów zmieszanych. Niekiedy różnice w kosztach mogą być znaczne – są w Polsce gminy, gdzie za wywóz odpadów segregowanych zapłacimy nawet czterokrotnie mniej, niż za wywóz odpadów bez segregacji. Wiąże się to z oszczędnościami rzędu kilkuset złotych w skali roku. Jak więc widać segregacja może się bardzo opłacać – a kosze przeznaczone na konkretne rodzaju odpadów mogą nam w niej bardzo pomóc.

– Przede wszystkim kilka koszy przeznaczonych na różne kategorie odpadów pozwala nam zachować czystość w domu – mówi przedstawiciel firmy Linea TradeKosze wykonane są z trwałych tworzyw sztucznych i zamykane klapą, dlatego nie musimy martwić się, że znajdujące się w nich odpady w jakiś sposób uciekną na zewnątrz, jak to się często dzieje jeśli odpady umieszczamy w luźnych torbach, workach na śmieci czy starych pudłach. Ponadto kosze mają kolorowe oznaczenie odpowiadające kategorii odpadów, na jakie są przeznaczone, dzięki czemu od razu wiemy, z którego skorzystać.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Jak wspomnieliśmy, koszty utylizacji odpadów segregowanych są niższe, niż odpadów zmieszanych – to jeden z najważniejszych powodów, dla których wiele osób decyduje się na segregację. Ale oczywiście nie jedyny. Wstępna segregacja odpadów w gospodarstwach domowych to ważny element procesu recyklingu – bez niego nie jest możliwe wydajne odzyskanie surowców wtórnych już w sortowni, do której trafiają nasze odpady. Oznacza to, że szkodliwe materiały, takie jak plastik czy niektóre metale, nie są wykorzystywane, lecz trafiają na wysypisko śmieci, gdzie z czasem rozkładają się i przenikają do środowiska naturalnego, przyczyniając się do jego zatrucia. Innymi słowy – segregacja odpadów jest potrzebna, by minimalizować zanieczyszczenie. Odzyskane w wyniku recyklingu surowce mogą być wykorzystane ponownie, co dodatkowo wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia – wynika to z faktu, że przetwórstwo surowców jest tańsze i mniej energochłonne, niż wyprodukowanie ich od zera.

Podsumowując – domowa segregacja odpadów jest ważnym elementem gospodarowania odpadami. Kosze na oddzielne kategorie odpadów pozwalają z kolei znacznie ułatwić segregację, dlatego odgrywają w całym procesie recyklingu bardzo dużą rolę.

Regulamin korzystania z serwisu