Wybór baterii kuchennej

Rodzaje baterii kuchennych

Planując remont lub wykończenie kuchni w swoim nowym domu, lub w mieszkaniu pierwszym wyzwaniem, jakie nas czeka jest wybór konkretnych modeli wszystkim montowanych później urządzeń oraz elementów armatury kuchennej i łazienkowej. W artykule zajmiemy się wyzwaniami, jakie czekają na osoby, które planują wykończenie kuchni i pomożemy w wyborze odpowiedniej baterii kuchennej. Przedstawimy wszystkie dostępne obecnie na rynku rodzaje baterii do zlewozmywaków i opiszemy ich najważniejsze zalety.

Na co warto jest zwracać uwagę wybierając konkretny rodzaj baterii kuchennej?

Dostępne obecnie w sklepach z armaturą kuchenną rodzaje baterii do zlewozmywaków mogą się od siebie różnić zarówno sposobem montażu i sposobem użytkowania, jak i zastosowanymi dodatkowo funkcjami i udogodnieniami wpływającymi m.in. na ograniczenie zużywania wody. Wybierając konkretny model baterii kuchennej trzeba więc najpierw sprawdzić, czy będziemy mieli możliwość jej zamontowania u siebie w kuchni. Nie zawsze bowiem warunki techniczne będą pozwalały na skorzystanie z baterii stojącej lub z baterii naściennej. Na szczęście obecnie wybór baterii kuchennych jest już tak duży, że bez problemu każdemu powinno się udać, wybrać taki jej rodzaj i taki model, który nie tylko będzie mógł zastosować w swojej kuchni, ale także będzie pasował do innych elementów aranżacji. Jakie rodzaje baterii kuchennych są najczęściej wybierane przez klientów?

Rodzaje baterii kuchennych ze względu na sposób montażu

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD SMART: Wśród baterii kuchennych, które różnią się od siebie sposobem montażu znajdują się dwa rodzaje baterii: baterie stojące, inaczej nazywane sztorcowymi, oraz baterie naścienne. Decydując się na konkretny rodzaj baterii trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj instalacji wodociągowej u siebie w domu i techniczne możliwości podłączenia do niej baterii. Dla wielu osób istotne są także  kwestie estetyczne i to jak dana bateria będzie się w naszej kuchni prezentowała. Mając to na uwadze w ostatnim czasie wielu klientów woli zdecydowanie baterie sztorcowe, które po prostu są dostępne w większej ilości modeli i można z nich łatwiej stworzyć element, który będzie wpływał na estetykę całego pomieszczenia.

Wskazane przez naszego rozmówcę jako te chętniej wybierane przez klientów baterie sztorcowe nie mają też szczególnie dużych wymagań dotyczących montażu. Umieszcza się je w zlewozmywaku lub w blacie roboczym i podłącza się do instalacji od spodu, pod zlewem za pomocą elastycznych przewodów, dzięki czemu na zewnątrz cała instalacja jest niewidoczna. Co bardzo ważne, duża część obecnie dostępnych w sklepach zlewozmywaków ma fabrycznie wykonane otwory, w celu umieszczenia w nich stojącej baterii kuchennej. Dużym atutem baterii stojących jest to, że jest ich po prostu w sklepach bardzo dużo i klienci mają możliwość wybierania baterii z wieloma różnego typu wylewkami i o wielu kształtach. Można się zdecydować zarówno na baterie z wylewkami wysokimi, jak i na nieco niższe.

Alternatywą dla baterii stojących są baterie naścienne. Są one montowane w ścianach na wysokości 25-35 cm nad zlewozmywakiem. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku starszych przyłączy wodnych, czyli rur umieszczonych w ścianach i braku możliwości przerobienia instalacji wodociągowej do potrzeb zastosowania baterii sztorcowej. Wymaganiem baterii ściennych jest jednakowy i z góry określony rozstaw przyłączy z ciepłą i z zimną wodą. Pomimo iż w sklepach z armaturą kuchenną cały czas dostępnych jest bardzo dużo rodzajów kuchennych baterii naściennych, także bardziej zaawansowanych technicznie modeli, są one wybierane przez klientów coraz rzadziej.

Rodzaje baterii kuchennych ze względu na sposób użytkowania

W tym przypadku można wyróżnić aż 3 rodzaje baterii kuchennych, choć często stosowane są zaledwie dwa z nich. Są nimi baterie jednouchwytowe i baterie dwuuchwytowe. Trzecim rodzajem są baterie bezdotykowe, które pozwalają na włączenie strumienia wody bez dotykania kranu, poprzez sygnał dostarczany przez umieszczoną w wylewce fotokomórkę. Póki co jednak mało osób decyduje się na takie rozwiązanie, choć ma ono wiele zalet, m.in. oszczędność wody, która kończy się lać od razu po zabraniu spod wylewki rąk lub czyszczonych rzeczy. Dużo częściej klienci decydują się na dwie pozostałe możliwości.

W bateriach jednouchwytowych woda puszczana jest poprzez poruszenie jednego umieszczonego uchwytu, który w zależności od tego jak jest ułożony doprowadza do mieszania ze sobą odpowiedniej ilości wody ciepłej i zimnej. W takich bateriach uchwyt skierowany w lewą stronę powoduje uruchomienie wody zimnej, natomiast w prawo uruchomienie wody ciepłej. Takie kontrolowanie wody jest dużo łatwiejsze i powoduje mniejsze marnotrawienie wody.

Bardziej tradycyjnym rodzajem baterii kuchennych są baterie dwuuchwytowe, w których lewym kurkiem odkręca się wodę zimną, natomiast prawym wodę ciepłą. Ich wadą jest na pewno ryzyko dużego zużycia wody podczas ustawiania odpowiedniej temperatury, z tego względu większość klientów wybiera obecnie już modele baterii jednouchwytowe.

Dodatkowe funkcje w bateriach kuchennych

W obecnie oferowanych bateriach kuchennych mogą znajdować się także różnego typu funkcje dodatkowe, które zwiększają naszą wygodę. Obecnie już chyba nie ma baterii kuchennych, w których nie byłoby tzw. perlatorów, czyli umieszczonych na końcu wylewki akcesoriów, które powodują napowietrzanie przepływającej przez nie wody i w konsekwencji ograniczają jej zużycie. Dużym udogodnieniem w bateriach stojących jest także zastosowanie w nich wyciąganej, elastycznej wylewki, która ułatwia mycie warzyw i owoców oraz ułatwia nalanie wody do wysokich naczyń, które nie mieszczą się w zlewie. Innym udogodnieniem może być także możliwość zmiany rodzaju strumienia wody, które poprzez naciśniecie przycisku zmienia się w także ułatwiający mycie czy zmywanie natrysk.

Regulamin korzystania z serwisu