formowanie naczyń ceramicznych

W jaki sposób powstają naczynia ceramiczne?

Naczynia ceramiczne mają szerokie grono miłośników. Nic w tym dziwnego – wyroby te wyróżniają się na tle innych niezwykłą solidnością, a w dodatku zachwycają barwnymi i oryginalnymi zdobieniami. Mimo że technika wyrabiania naczyń od wielu lat jest taka sama, to metody zdobień wciąż się zmieniają – zależą bowiem od obowiązujących trendów. Zastanawiasz się, jak przebiega proces produkcji naczyń z ceramiki? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Zacznijmy od podstaw – wybór masy ceramicznej

Wiele osób zastanawia się, na czym polega proces produkcji ceramicznych wyrobów w manufakturze ceramiki. Najważniejszą kwestią jest wybór masy ceramicznej. Aby mieć pewność, że nowo powstałe naczynia będą cechować się trwałością, należy postawić na wysokojakościowe materiały. Receptura masy pozostaje niezmienna od lat i właśnie w tym tkwi jej sukces. W jej skład wchodzi zatem glina, kwarc, skalenie, kaolinit, piasek, a także woda – zdradza pracownik fabryki naczyń kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu. Zanim masa będzie gotowa do użytku, musi być wymieszana przez co najmniej 12 godzin. Ten długotrwały proces to gwarancja uzyskania jednolitej masy, z której będzie można bez problemu uformować wybrane produkty. Znana i uwielbiana niemal na całym świecie bolesławiecka ceramika powstaje z kamionki. To niezwykle solidny i wytrzymały materiał. Fabryki wyrobów kamionkowych wykorzystują do produkcji glinę o znacznej zawartości piasku kwarcowego i skaleń.

Formowanie – ręczne czy przy użyciu specjalnych form?

Kiedy uda się uzyskać masę o odpowiedniej konsystencji, należy zabrać się za kolejny etap powstawania naczyń ceramicznych, jakim jest formowanie. Najstarszą i jednocześnie najbardziej czasochłonną metodą jest ręczne wyrabianie naczyń za pomocą koła garncarskiego. Obecnie stosuje się ją rzadko – większą popularnością cieszą się specjalne formy gipsowe, za pomocą których można tworzyć bolesławiecką ceramikę na masową skalę. Nowoczesna produkcja polega na rozlewaniu masy do form i rozprowadzaniu jej za pomocą koła od zewnętrznych do wewnętrznych ścianek.

Czas na wyjątkowe zdobienia

Skoro już wiesz, jak wygląda produkcja naczyń ceramicznych, które znajdziesz w fabrykach manufaktury bolesławieckiej – kubków, filiżanek czy eleganckich dzbanków, czas na wykonanie zdobień. Jednak zanim kamionkowe wyroby zostaną udekorowane, należy je uprzednio wypalić. Wypalanie ceramiki w wysokich temperaturach jest niezbędnym etapem i trwa nawet 12 godzin. Dzięki temu naczynia są trwałe i twarde – przed trafieniem do piecyków są bardzo kruche i łatwo mogłyby ulec zniszczeniu. Po utrwaleniu wyrobów należy zabrać się za zdobienia, z których słynie ceramika bolesławiecka. Wyjątkowe, niepowtarzalne wzory powstają przy użyciu stempli oraz pisaków. Następnie na ozdobione wyroby należy nanieść cienką warstwę szkła i po raz drugi umieścić naczynia w rozgrzanym piecu. Dzięki temu ceramika nabierze intensywnych kolorów, z których tak słyną kobaltowe wyroby z Bolesławca.

Regulamin korzystania z serwisu