Najlepsze zlewozmywaki kuchenne: materiały i sposoby zabudowy

Zlewozmywaki kuchenne – sposoby zabudowy i materiały. Jak wybrać najlepszy?

Chociaż w większości nowoczesnych kuchni znajdziemy dzisiaj zmywarki do naczyń, również zlewozmywak okazuje się niezbędny. Nad zlewem myjemy produkty spożywcze przed ich przygotowaniem, a także odsączamy gotowane potrawy, jak np. ryż czy makaron. Toteż przy wyborze zlewozmywaka do kuchni zawsze musimy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością.

Na pytanie o najlepszy zlewozmywak do kuchni zawsze udzielimy innej odpowiedzi. Wybór właściwego modelu i sposobu montażu zlewu musi być uzasadniony konkretnymi wymaganiami użytkowników. Inny zlew wybierzemy do małej kuchni w kawalerce dla singla, zaś inny do stylowych wnętrz domów, zamieszkiwanych przez duże rodziny.

Z czego wykonuje się zlewy kuchenne?

Materiały, z których wykonuje się zlewozmywaki kuchenne, muszą wykazywać dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także oddziaływanie skrajnie wysokich temperatur. Jeszcze na początku XX wieku zlewozmywaki najczęściej produkowano z żeliwa, materiał ten był jednak wyjątkowo ciężki i trudny w obróbce.

Obecnie zamiast żeliwa wykorzystuje się stal nierdzewną lub emaliowaną oraz ceramikę i konglomerat. W niektórych stylowych kuchniach możemy spotkać designerskie zlewy z kamienia, takiego jak kwarc czy granit. Jednak obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, które zapewnia najlepszą proporcję ceny do jakości i estetyki, są zdecydowanie zlewy z konglomeratu.

Konglomeratem nazywamy materiał kompozytowy, będący mieszanką zmielonego granitu i ulepszaczy, złączonych lepiszczem, którym najczęściej jest żywica poliestrowa, zapewniająca idealną szczelność zlewu. Dodatkową zaletą kompozytu jest możliwość doboru zlewozmywaka w praktycznie dowolnym kolorze, co pozwala dopasować go do pozostałych elementów wystroju kuchni.

Sposoby zabudowy zlewozmywaków kuchennych

Sposób montażu zlewozmywaka wynika bezpośrednio z modelu, na jaki się zdecydowaliśmy. Na wybór odpowiedniej metody wpływa kształt i ciężar armatury, a także rodzaj materiału, z którego wykonano blat, na którym zlew będzie się opierał.

W większości kuchni możemy spotkać się ze zlewozmywakami wbudowanymi, gdzie krawędzie wystają nieco ponad blat. Taka instalacja jest względnie prosta – zlew montowany jest w uprzednio wyciętym blacie, za pomocą specjalnych klamr. Na popularność tego rozwiązania wpływa fakt, że można je stosować praktycznie wszystkich blatach. Przy blatach kamiennych niekiedy możliwe jest takie wbudowanie zlewu, by jego krawędzie pokrywały się z powierzchnią roboczą.

W przypadku montażu podwieszanego, nazywanego też podblatowym, jak wskazuje sama nazwa, komora mocowana jest od spodu blatu. Efekty są piękne, lecz ponieważ brak tu jakichkolwiek ociekaczy, woda rozchlapuje się bezpośrednio na blat. Toteż ten rodzaj podbudowy zlewu zarezerwowany jest wyłącznie dla blatów wykonanych z materiałów nienasiąkliwych, takich jak np. granit.

Ostatnią już propozycję stanowią zlewozmywaki nakładane na szafkę. Jest to najtańszy i najłatwiejszy sposób montażu, jednak wybierany coraz rzadziej, ze względu na stosunkowo niewielkie efekty wizualne. Zlew nakładany to rozwiązanie proste, uniwersalne i praktyczne, toteż często spotykamy je w mieszkaniach przeznaczonych np. pod wynajem oraz w kuchniach, gdzie z powodu braku planowania za późno jest na wykonanie innej zabudowy.

Szukasz najlepszych materiałów budowlanych do swojego domu? W sklepie internetowym Mersi.pl znajdziesz nie tylko wysokiej jakości armaturę, ale także niezbędne elementy wyposażenia pozostałych pomieszczeń, a nawet materiały elewacyjne i chemię budowlaną.

Regulamin korzystania z serwisu