Sposoby wykonania frontów kuchennych. Dostępne rozwiązania
Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. Ze względu na fakt, że spędza się tu mnóstwo czasu, przygotowując posiłki, powinna być praktyczna. Ale czy tylko? Duże znaczenie ma również aspekt wizualny. Dlatego urządzając kuchnie, warto zwrócić uwagę na meble kuchenne, a w szczególności na ich fronty, które w głównej mierze wpływają na styl oraz finalny wygląd szafek.
Fronty z płyty wiórowej i MDF
Meble kuchenne i ich fronty mogą być wykonywane z przeróżnych materiałów. Jednym z nich jest laminowana płyta wiórowa. Jest to jedna z najtańszych opcji wykończenia mebli, ponieważ powstaje ze sprasowanych wiórów z drewna odpadowego. Mimo że materiał jest odporny na wilgoć oraz inne czynniki fizyczne, fronty wykonane z płyty wiórowej nie nadają się do wykonywania bogatych zdobień, ponieważ wpływają one na odkształcenia drzwi.
Inaczej ma się sytuacja w przypadku płyt MDF, które wytwarzane są ze sprasowanego drewna. Są bardziej trwałe, dlatego możliwe jest nadanie frontom frezów oraz innych ozdobnych rozwiązań. Ponadto płyty MDF dostępne są w licznych kolorach oraz wzorach, a to za sprawą tego, że pokrywa się je folią PCV lub lakierem.
Klasyczne drewno
Drewno wykorzystywane we frontach szafek daje niezwykłe wrażenia wizualne. Meble są eleganckie i dostojne, a co więcej solidne oraz trwałe.
Jak mówi ekspert ze Studia Mebli Kuchennych Lux:
-Meble kuchenne oraz fronty szafek mogą być wykonywane z różnego rodzaju drewna. Począwszy od drzew liściastych, poprzez gatunki twarde oraz iglaste. Najczęściej wykorzystuje się drewno z buka, olchy, brzozy, dębu oraz sosny, świerki i modrzewie. Grubość drewna wykorzystywana do tworzenia dekoracyjnych frontów musi posiadać od 2 centymetrów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie frezów oraz zdobień dekoracyjnych. Drewniane meble będą służyć przez długie lata, wystarczy tylko zadbać o ich profesjonalne zabezpieczenie przy pomocy lakierów.
Fronty szklane
Bardzo ciekawą opcją na wykończenie mebli kuchennych są fronty wykonane ze szkła, a właściwie ze szkła laminowanego, akrylowego, tradycyjnego lub lacobel. Szkło może być zarówno elementem frontu osadzonym w ramce, jak i stanowić całość drzwi szafki. W tej drugiej opcji stosuje się szkło hartowane. Ponadto szkło wykorzystywane jest do dekoracji płyty meblowej poprzez naklejenie tafli szkła na fronty szafki kuchennej. Szkło może być ozdobione dowolną grafiką, a ponadto dostępne jest w wielu kolorach, wzorach oraz stylach. Jest odporne na wilgoć, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana