Charakterystyka idealnej zabudowy kuchennej

Jeżeli lubimy gotować i spędzać czas na spożywaniu posiłków z bliskimi lub przyjaciółmi, funkcjonalna kuchnia to absolutna konieczność. Na codzienną wygodę użytkowania składa się wiele elementów. W tym tekście spróbujemy scharakteryzować idealną zabudowę kuchenną. Co musi wejść w jej skład i jakimi cechami się wykazywać, aby można było mówić o ideale?

Jakie elementy powinny wchodzić w skład zabudowy kuchennej?

Kuchnia jest miejscem przechowywania żywności oraz sprzętów, a także przyrządzania potraw. Wszystkie jej elementy powinny być podporządkowane właśnie temu, a ich układ ma nam ułatwić sprawne poruszanie się po przestrzeni roboczej. O to, co powinno wchodzić w skład systemu mebli do zabudowy, zapytaliśmy eksperta z firmy Bonus 33 Meble.

W dobrze zaprojektowanej kuchni znajdują się rozmaite meble – dostosowane do określonych czynności. Mamy więc klasyczne szafki z drzwiczkami do przechowywania np. naczyń, wysokie szafy cargo, które zapewniają łatwy dostęp do żywności, a także otwarte półki i szuflady, w których przechowujemy drobiazgi – sztućce czy akcesoria… Nie można zapominać o blatach – to one stanowią powierzchnię roboczą.

Różnorodne pod względem możliwości przechowywania meble oraz solidne blaty to podstawa, jeśli chodzi o kuchnię idealną. Jakie cechy muszą mieć wszystkie te elementy, aby można było mówić o doskonałości?

Cechy idealnej zabudowy kuchennej

Zgromadzenie w kuchni wszystkich wyżej wymienionych części zabudowy to zdecydowanie za mało. O sukcesie decyduje ich układ! W projektowaniu kuchni przyjmuje się, że pomieszczenie to powinno być podzielone na strefy:

  • przechowywania – stanowią ją wszelkie szafy i szuflady,
  • gotowania – w tej strefie znajdują się: kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, a także obszar roboczy, czyli np. blaty,
  • zmywania – tu wchodzą zlewozmywak i zmywarka.

W idealnej kuchni części wchodzące w skład poszczególnych stref się nie mieszają. Każdy element ma swoje miejsce – takie, w którym służy nam najlepiej. Im lepiej ułożone meble, tym mniej się nachodzimy podczas gotowania, przyjemność z pracy będzie większa i mniej będzie do sprzątania.

Nie będziemy tu poruszać kwestii wyglądu idealnej kuchni, bo ideał każdy ma swój. Nie ulega jednak wątpliwości, że kuchnia doskonała musi sprostać wyzwaniom, jakie przed nią stawiamy. Powinna zatem być wykonana z solidnych materiałów, które nie wypaczą się od wilgoci, nie przyjmą brudu, a w razie potrzeby łatwo poddadzą się naszym zabiegom czyszczącym.

Idealna kuchnia działa sprawnie jak szwajcarski zegarek. Co to oznacza? W każdym z mebli wykorzystuje się niewielkie mechanizmy – zawiasy, prowadnice, rolki. Używanie ich niekiedy wiele razy dziennie nie powinno wyrządzać im szkody, tak aby szafki domykały się do końca i w ciszy, a szuflady pracowały płynnie przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu